Kiedy na początku 2016-go roku szukałem dla Jagódki czegoś już na sezon 2017 (czyli czegoś większego niż Smyk), przypadkiem natrafiłem na rower, który dla... 6-cio, 7-mio latki będzie jeszcze za duży, ale już dla 8-mio latki już powinien być ok. Oczywiście mówię o BMX Talbot na kołach 20". Trochę jeszcze było za wcześnie, ale ten bmx był w takim stanie i w takiej cenie, że nie mogłem się powstrzymać. Musiałem go kupić.

Kliknij aby powiększyć


Kiedy przyjechał (28 lipca 2016), mogłem się przyjżeć bliżej i oszacować stan części oraz ewentualne braki itp.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć


Ocena:
 • rama i widelec: prawie bez rys a już tym bardziej bez odprysków lakieru, zobaczymy czy takie zostaną czy pojadą do piaskowania i malowania proszkowego?
 • kierownica i mostek: wyglądają prawie jak nowe, mają kilka rys ale są niewielkie, zobaczymy czy takie zostaną czy pojadą do piaskowania i malowania a może do galwanizacji?
 • korby: nawet nie trzeba myć - wyglądają jak nowe (w tym oryginalna osłona łańcucha również jest jak nowa)
 • łożyska: chyba są ok, wszystko pracuje płynnie i lekko, smar pewnie wymienię ale chyb atylko jeśli rama pójdzie do malowania
 • siodło: jest więcej niż ok (oryginalne i wygląda jakby było nieużywane)
 • pedały: są ok, kręcą się ładnie i prawie nie są pobrudzone
 • koła: są wręcz idealne, proste a nikiel się świeci jakby był nowy
 • opony: bieżnik jak nowy, nawet posiadają praktycznie wszystkie włoski; a guma piękna, nie ma śladu pęknięć, tak jakby opony były nowe
 • dźwignie hamulcowe: brak w tym modelu fabrycznie nie było. Może pokuszę się o dołożenie hamulca przedniego? Zobaczymy
 • hamulce: torpedo w tylnym kole - działa ale do sprawdzenia
 • łańcuch: zostaje, trochę zabrudzony co oznacza, że był smarowany bo ogniwka wyglądają jakby był nowy
 • ochraniacze ¹: 1 na ramie + 1 na mostku + 1 na kierownicy: są i nie wiem, czy trzeba je w góle myć
 • oświetlenie ²: odblask z przodu jest ale Sdiełano W SSSR, więc wymienię na Made In Poland. Na tyle brak ale mam zapas więc dołożę. Dodam również odblaski na koła (oczywiście także z epoki) + prawdopodobnie jakieś lekkie oświetlenie led (przód/tył - tak dla lepszej widoczności)

  ¹ bmx więc w komplecie powinny być 3: 1 na ramie, 1 na mostku, 1 na kierownicy
  ² fabrycznie były tylko odblask czerwony na tył + biały na przód

  Rower w komplecie posiadał również oryginalną podpórkę oraz nawet lusterko na kierownicy. Wszystkie części były w takim stanie jakby ten rower był max... powystawowy. Naprawdę nie wiem czy ktoś nim jeździł ;)

  W drugiej połowie marca 2019, dokładnie 22.03 (piatek) coś mnie oświeciło. Na weekend zapowiadali 20 stopni - o kurcze, idzie wiosna! Idzie wiosna a nasza Jagódka nie ma roweru, bo z BMX'a Trial wyrosła?! Zszedłem do piwnicy i odkopałem BMX'a Talbot. Czekał tam na swoją kolej od 2016-go roku. Na malowanie ramy i nowe chromy niestety już było za późno. Skoro jest ciepło, to dziecko chce jeździć a nie czekać aż części wrócą z malarnii oraz galwanizacji prawda? Na szczęście, po dokładniejszych oględzinach, myciu itp. okazało się, że tym razem to nie będzie konieczne. Lakier ma kilka małych rys, które nie są bardzo widoczne - wystarczą zaprawki. Chromy natomiast są praktycznie idealne. Uznałem więc, że nie ma tego złego i w tym rowerku zostaje oryginalny 30-to letni lakier (1989r nabity na ramie).

  W piątek skończyłem pracę wcześniej i zabrałem się za przygotowanie bika na sobotę. Po odkurzeniu i napompowaniu kół mała próba i ... o jej - hamulec przepuszcza. Więc szybki spacer do najbliższego sklepu rowerowego po... nowy walec cierny i sprzęgło kołowe. Następnie wymiana smaru w łożyskach (które nawet nie wyglądały na zużyte w ogóle), regeneracja torpeda, mycie itp. i rowerek gotowy. W sobotę oficjalna próba przez Jagódkę.

  Na koniec jeszcze trochę gadżetów - czyściki na piasty, odblaski na koła, uzupełnienie odblasku czerwonego na tył oraz wymiana rrosyjskiego białego odblasku przedniego na polski oczywiście. Jak zawsze dodałem oświetlenie ledowe na przód i tył i rower praktycznie gotowy. Wymieniłem jeszcze osłonki na ochraniacze, których druk zleciłem razem z tymi do bmx'a Trial w 2017-tym roku - po prostu czekały w szafie. "Tata, a koraliki na szprychy też będą?" Oczywiście, byłem przygotowany ;)

  Sobota, pierwsza jazda Jagódki i ... "tata ale super!" ;)

  ... więcej wkrótce • .:: raju ::.

  Kopiowanie i wykorzystywanie tekstów oraz zdjęć bez zgody autora (czyli mnie) grozi utratą zdrowia lub kalectwem do końca życia!

  hop do góry