Poniżej przestawiam instrukcję naklejania, naklejki wyciętej ploterem z folii samoprzylepnej. Do tej czynności potrzebne nam będą:
  • folia transferowa (transportowa, montażowa),
  • czysta szmatka,
  • benzyna ekstrakcyjna,
  • packa (rakla),
  • nożyk do tapet (nożyk z wysuwanym ostrzem),
  • puszka piwa //opcjonalnie jeśli komuś na trzeźwo ręce się trzęsą

    Bez nożyka, rakli, benzyny czy szmatki można sie obejść ale bez folii transportowej niestety nie. No może ktoś lubi naklejać po literce ale przy niektóych kstałtach, może to być naprawdę niemożliwe. Zamiennie zamiast bezbarwnej folii transportowej, można zastosować papierową taśmę montażową, ale jest mniej przeźrczysta więc utrudnia precyzyjne naklejanie. Można również przenieść grafikę np za pomocą malarskiej taśmy papierowej ale ... o skrajnie ekstremalnych warunkach tym bardziej nie będę mówił ;-)
    Raklę można kupić w większych sklepach papierniczych albo w hurtowniach z folią samoprzylepną. Oczywiście do jednego naklejania nikt nie bedzie specjalnie rakli po całym mieście szukał. Można do tego ceu użyć skrobaczki do szyb samochodowych, najlepiej tej trójkątnej, która z jednej strony jest zawsze wykończona twardą gumą do ściągania wody.
    Nożyk do tapet można kupić w sklepie z tapetami, farbami, w większości sklepów papierniczych i praktycznie w każdym większym markecie.
  • Zanim wytłumacze jak naklejać, powiem parę słów na czym polega w ogóle wycinanie ploterem.
    Ploter tnący nacina folię konkretnego koloru za pomocą specjalnego noża. Chcąc więc np. granatowy napis, musimy wziąć arkusz lub rolkę (bez znaczenia) granatowej folii. Umieszczamy ją w ploterze, który nam tą folię nacina. Po nacięciu praktycznie niewiele widać. Żeby naklejka stała się naklejką, musimy oczyścić grafikę ze zbędnego tła.
    Przechodzimy więc do punktu pierwszego. Podczas klejenia wskazana temperatura co najmniej 10°C.
    1. Posługując się ostrym narzędziem np wcześniej wspomnianym nożykiem do tapet, usuwamy wszystkie zbędne elementy folii samoprzylepnej, czyli te, które otaczają właściwą treść nalepki. Czynność tą wykonujemy delikatnie i ostrożnie by nie usunąć za dużo lub by nie zadrzeć jakiegoś elementu.
    Tak wygląda nasza naklejka bez zbędnego tła.
    2. Naklejamy na nalepkę przezroczystą folię transferową. Robimy to ostrożnie ale zdecydowanym ruchem, by folia transportowa nam sie nie załamała (nie pomarszczyła).
    3. Dobrze dociskamy folię transferową do naklejki. Tu już się przydaje rakla (lub coś co ją zastąpi).
    4. Dokładnie czyścimy powierzchnię, na którą ma trafić nalepka. Powierzchnia powinna być gładka i odtłuszczona. Do odtłuszczenia polecam benzynę ekstrakcyjną. Nie wolno używać żadnych rozpuszczalników (zwłaszcza na bazie nitro)!!!
    5. Odrywamy folię transferową wraz z naklejką od papieru podkładowego. Robimy to delikatnie, bacznie obserwując i uważając, czy papier nie trzyma części naklejki bardziej niż folia transferowa. Może to doprowadzić do zdeformowania lub uszkodzenia części lub całej naklejki.
    5a. W sczególnych przypadkach (tam gdzie naklejki są bardzo małe) może okazać się konieczne, odrywanie papieru od folii czyli odwrotnie niz w punkcie 5. Obracamy wtedy naklejkę folią transferową do blatu a papierem do góry. Odrywamy delikatnie papier, zawiamy go i prowadzimy bardzo nisko obserwując czy nie "zabiera" on ze sobą naklejki.
    6. Mamy oddzielony papier i naklejkę gotową do naklejenia.
    7. Łapiemy folię transferową z naklejką (jedną ręką z lewej strony, drugą z prawej), umieszczamy nad docelową powierzchnią i naprężoną przybliżamy do miejsca, w którym ma być naklejona. Baczenie obserwujemy (przez przeźroczytą folię transportową) czy celujemy w dobre miesce i pod odpowiednim kątem. Jeśli naklejka "złapie" odtłuszczoną powierzchnie ramy, może okazać sie, że bez zdeformowania lub nawet zniszczenia, już nie puści. Mimo to robimy to dość zdecydowanym ruchem. Jako, że rurki ramy są okrągłe lub owalne, pierwsze zetknięcie naklejki z ramą nastąpi środkiem wzdłóż osi ramy.
    Jeśli kleimy na płaskiej powierzchni, umieszczamy folię transferową z nalepką nad docelową pozycją i łączymy jedną z krawędzi (np. lewą stroną), drugą trzymając cały czas oddaloną.
    8. Stopniowo dociskamy folię. Jeśli kleimy na ramie owalnej lub półokrągłej, to dociskamy od osi do góry i od osi na dół. Jeśli kleimy na płaskiej powierzchni, to dociskamy od lewej do prawej strony (w zależności od której strony zaczęliśmy przykładać). Dociskać można "paluchami" albo za pomocą ... rakli.
    Większe nalepki można nakleić "na mokro". Przed zetknięciem nalepki z podłożem jedno i drugie, pryskamy wodą z dodatkiem np. szamponu do włosów. W przypadku takiego klejenia sposób przykładania naklejki do powierzchni nie ma znaczenia, a dodatkowo zawsze można jeszcze raz odciągnąć i poprawić jeśli np nakleimy krzywo lub nie w tym miejscu co trzeba. Po nałożeniu nalepki na podłoże usuwamy wodę poprzez jej stopniowe wyciśnięcie za pomocą rakli (lub tego co nam ją zastąpi).
    9. Delikatnie i powoli odrywamy folię transferową od nalepki. Uważamy by nie zdjąć z powrotem tej naklejki razem z folią.
    Jeżeli kleiliśmy na mokro, wycikamy pozostałe powietrze lub wodę a następnie musimy jeszcze odczekać, aż ta woda której nie wycisnęliśmy (a wszystkiego nigdy nam sie nie uda wycisnąć), odparuje. W przeciwnym wypadku, zdejmiemy naklejkę razem z folią transferową.
    10. Gotowe! Proste prawda?
    Jeśli po naklejeniu zobaczymy gdzieś pęcherz powietrza, nie wpadamy w panikę tylko nakłuwamy go na środku igłą i wyciskamy.

    W przypadku naklejki wielokolorowej powyższe czynności powtarzamy dla każdego koloru osobno.

    W sytuacji, kiedy ja przygotowuję komuś naklejki, czynności 1, 2 i 3 wykonuję również ja.



    Jeśli z jakiś niewyjaśnionych przyczyn, instrukcja ta nie pomogła komuś w naklejaniu, jest zbyt ogólna, przygotowałem wersję rozbudowaną:

    ..::instrukcja rozbudowana::..

    .:: raju ::.

    Kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora (czyli mnie) grozi utratą zdrowia lub kalectwem do końca życia!

    hop do góry